עמוד הביתאודותהיסטוריה

היסטוריה

EY חושבים על עולם עסקי טוב יותר כבר למעלה מ-120 שנה. אתם מוזמנים לחזור לאחור, אל המאה ה19, העת בו נולד סיפורה של הצלחה, פרי מפגש בין ידע חשבונאי חדשני ובין ראייה עסקית פורצת דרך.

הכירו את ארנסט ויאנג, שני אנשים שמעולם לא נפגשו, אך לאורך חייהם המקצועיים דגלו באותם ערכים ובחזון אחד. את קיומו של הארגון הגלובלי המוביל EY הקרוי על שמם ניתן לזקוף לזכות המנהיגות האמיצה של השניים, וכן לזכות התרומות הרבות של אנשים בכל רחבי העולם. כיום הארגון פועל ב-150 מדינות, ביניהן גם ישראל. שלוחת הארגון בארץ,  EYישראל (ארנסט אנד יאנג – קוסט פורר גבאי את קסירר), מעניקה שירותי ראיית חשבון, מיסוי, ייעוץ עסקי וליווי עסקאות לתאגידים ישראליים ובין-לאומיים, לחברות וארגונים, למיזמי סטארט-אפ ולעסקים קטנים ובינוניים כבר עשרות שנים.

כשעסקים פוגשים אנשים

ניצניה של EY החלו להתפתח כבר במאה ה-19, כאשר המייסדים ארתור יאנג הסקוטי ואלווין סי. ארנסט האמריקני הבינו את חשיבותה של עבודה איכותית ואת חשיבותם של עובדיהם. הייתה זו נקודת מפנה היסטורית בתחום החשבונאות, ולו רק כי הוטמעה בה תכונת החדשנות, שבלטה באופיים של שני המייסדים. ארנסט החליט שמידע חשבונאי הוא כלי הכרחי בעת ביצוע החלטות עסקיות, ויאנג תמך בפיתוח של מומחים ומיצב עצמו מעבר לתפקודו כרואה חשבון, גם כיועץ עסקי.

אלווין סי. ארנסט  נולד בקליבלנד, ארה"ב. עם סיום התיכון עבד כמנהל חשבונות, ובשנת 1903 הוא ואחיו תיאודור הקימו את "ארנסט אנד ארנסט", משרד רואי חשבון קטן. ב-1920 הפילוסופיה של "ארנסט אנד ארנסט" הייתה "ההצלחה של ארנסט אנד ארנסט תלויה לגמרי באופי, ביכולת ובחריצות של הנשים והגברים שמרכיבים את הארגון". ארנסט שימש כמודל לעובדיו בשירות הטוב שנתן ללקוחותיו.

ארתור יאנג נולד בגלזגו, סקוטלנד. הוא למד משפטים אך התעניין בבנקאות ובהשקעות. בשנת 1890 היגר לארה"ב בכדי לפצוח בקריירה בחשבונאות, ובשנת 1906 ייסד את הפירמה "ארתור יאנג ושות" עם אחיו סטנלי. בשנות ה-20 של המאה הקודמת הוא הקים בית ספר לעובדים, ובשנות ה-30 המשרד שלו היה הראשון לגייס עובדים מהקמפוסים באוניברסיטאות.

שני המשרדים מיהרו להיכנס לשוק העולמי. כבר בשנת 1924 הם שיתפו פעולה עם משרדים בריטיים מובילים: יאנג חבר ל- Broads Paterson & Co וארנסט ל-Whinney Smith & Whinney . לאחר מכן  יצרו שני המשרדים בריתות נוספות, ונפתחו סניפים בכל העולם במטרה להעניק שירות ללקוחות בין-לאומיים.

חזון לעולם עסקי טוב יותר מבית היוצר של שניים שמעולם לא נפגשו

ארנסט ויאנג מעולם לא נפגשו. עובדה מעניינת היא שמותם התרחש בהפרש של ימים זה מזה בשנת 1948. הפילוסופיה שלהם לעומת זאת המשיכה להתקיים, ובשנת 1989 התאחדו ממשיכיהם ונולד הארגון החדש המכונה היום על שמם EY (Ernst & Young( . אנשי הארגון החדש למדו במהרה לנצל את הגלובליזציה ואת הטכנולוגיות העסקיות החדשות, והארגון המציא את עצמו מחדש מבחינה עסקית. כיום מדובר בארגון גלובלי שמונה כ- 280,000 עובדים. ארנסט ויאנג היו ללא ספק גאים בתוצאה.